Poczta Główna w Zabrzu

Budynek Poczty Głównej w Zabrzu ma już 108 lat

Zabrze to kolejne polskie miasto, w którym poczta może poszczycić się ponad stuletnim stażem. Wybudowany w stylu neogotyckim gmach Poczty Głównej znajdujący się przy Placu Dworcowym został ukończony w 1911 roku. Ekspedycja pocztowa istniała tu jednak już ponad sześćdziesiąt lat wcześniej.

Podczas II wojny światowej poczta w Zabrzu nie miała tyle szczęścia co chociażby budynki w Olsztynie, Toruniu czy Elblągu. Zniszczenia były dość poważne – spłonął dach i brakowało okien, a – co najgorsze – cały sprzęt został zrabowany. Mimo to placówka funkcjonowała od kwietnia 1945 roku, podczas gdy w środku cały czas trwały prace remontowe. Z upływem czasu działała coraz sprawniej. Na tyle sprawnie, by w 2011 roku doczekać setnych urodzin.

Jubileusz stał się doskonałą okazją do przypomnienia jej dziejów. Otwarto nawet specjalną wystawę pt. „Historia poczty w Zabrzu”, która przybliżała najważniejsze wydarzenia, począwszy od jej powstania w 1845 roku i działania pierwszego wagonu pocztowego, który dostarczał przesyłki na trasie Wrocław-Gliwice-Mysłowice. Uzupełnieniem były niezwykle bogate zbiory filatelistyczne nierozerwalnie związane z historią miasta. Zabrzańskiemu Oddziałowi Polskiego Związku Filatelistów udało się ściągnąć na miejsce nawet Fiata 500, który przez lata doskonale sprawdzał się jako samochód dostarczający listy i paczki. Zwiedzający mogli na własne oczy zobaczyć, co krok po kroku dzieje się z przesyłką kiedy zniknie już w pocztowym okienku. Wszyscy goście życzyli poczcie kolejnych stu lat. Nie zabrakło również okolicznościowego tortu.